Resume

SAG / AFTRA / AEA

See clips online at breakdownexpress

FILM

21 & OVER Mandeville Films d/J Lucas, S Moore
THE SPACE BETWEEN TSB Films LLC d/ Travis Fine
THE LODGER Sony Pictures Entertainment d/ David Ondaat
POWDER BLUE Eleven Eleven Films d/ Timothy Linh Bui
THE EYE Cruise Wagner d/ D Moreau & X Palud
SNAPPERS Pacific Productions d/ Jeff Balsmeyer
911: FROM DAWN TO DUSK Dangerous Films d/ Richard Dale
RESCUE DAWN Gibraltar Entertainment d/ Werner Herzog
LETHAL WEAPON 4 Warner Brothers d/ Richard Donn
WHAT’S COOKING Hope and Gravy d/ Gurinder Chadha
PAPER BULLETS Rojak Pictures d/ Serge Rodnunsky
WOUNDED Keystone Entertainment d/ Richard Martin
CITY OF INDUSTRY Largo Entertainment d/ John Irvin
BEVERLY HILLS NINJA Universal Pictures d/ Dennis Dugan
POINT OF NO RETURN Warner Brothers d/ John Badham
RAPID FIRE 20th Century Fox d/ Dwight H. Little
TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES II Golden Harvest d/ Michael Pressman
THE IRON TRIANGLE Scotti Brothers d/ Eric Weston
BLUE TIGER Neo Pictures d/ Norberto Barba
NO WAY BACK Neo Pictures d/ Frank A. Capello

TELEVISION (GUEST STAR – REPRESENTATIVE)
NCIS: LOS ANGELES – CBS “The Dragon and the Fairy” d/Tony Wharmby
AWAKE — NBC Episode 107 d/Michael Waxman
CHARLIE’S ANGELS — ABC “Angels Never Forget” d/Kevin Bray
CASTLE — ABC “Kick the Ballistics” d/Rob Bowman
CHUCK — NBC “Chuck Vs. The First Bank of Evil” d/Fred Toye
FRANKLIN AND BASH — TNT “Jennifer of Troy” d/Andrew Fleming
THE CHICAGO CODE — FOX “O’Leary’s Cow” d/Clark Johnson
THE DEEP END – FOX “Where There’s Smoke…” d/ Timothy Busfield
GARY UNMARRIED – CBS “Gary and the Trophy” d/ Jim Burrow
MEDIUM – NBC “Do You Hear What I Hear?” d/ David Arquette
SHARK – CBS “Dr. Lara” d/ Kate Woods
EMPEROR’S NEW SCHOOL – ABC Family “Graduation Groove” p/ Robert Ganaway
THE CURE – FBC pilot d/ Danny Cannon
THE UNIT – CBS “Sub Concious” d/ Steven DePaul
NUMB3RS – CBS “The Mole” d/ Stephen Gyllenhaal
LOST – ABC Recurring as Dr. Marvin Candle P/ J.J. Abrams
GREY’S ANATOMY – ABC “Bring the Pain” d/ Mark Tinker
24 – FOX “Day 4: 2:00 am -3:00 am” d/ Bryan Spicer
HELTER SKELTER – CBS (Mini-series) d/ John Gray
NORTH SHORE – 20th Century/FBC “Tessa” d/ Patrick Norris
ALIAS – ABC “Crossings” d/ Ken Olin
LINE OF FIRE – ABC “Boom, Swagger, Boom” d/ Elodie Keene
THE AGENCY – CBS “Our Man in Washington” d/ Alex Zakrjewski
STARGATE SG-1 – Sci-Fi Channel “Dislosure” d/ William Gereghty
JAG – CBS Recurring P/ Donald P. Bellisario
THE INVISIBLE MAN – Sci Fi Channel “The Invisible Woman” d/ Adam Davidson
WALKER TEXAS RANGER – CBS Recurring P/ Leslie Greif
ARLISS – HBO d/ Michael Grossman
NASH BRIDGES – CBS “High Society” d/ Scott Brazil

THEATRE (PARTIAL LIST)
Geffen Playhouse EXTRAORDINARY CHAMBERS
East-West Players ART
Los Angeles Theatre Center THE LAST OUTPOST
Public Theater (NYC) THE BALLAD OF YACHIYO
Ahmanson / Doolittle THE WOMAN WARRIOR
Almeida Theatre (London) THE L.A. PLAYS
Merrimack Rep. THE SURVIVOR: A CAMBODIAN ODYSSEY

SPECIAL SKILLS
Martial Arts, Fencing, Archery, French (fluent)

DVD available upon request

Comments are closed.